Qazi Xaliq İsgəndərli: “Dedim, komandir, ayaqlarım yoxdur” – VİDEO
Daşkəsənin Bayan kəndində dünyaya göz açan Xaliq İsgəndərli Vətən müharibəsi başlayan zaman xalqımızın əksər nümayəndələri kimi düşünmədən döyüşlərə qatılıb.
Baku TV xəbər verir ki, qazimiz Şuşakənd istiqamətində gedən döyüşlərdə şücaət göstərib. Əvvəl bir ayağından, sonra isə digər ayağından yaralanaraq, doqquz saat yaralı halda qalıb. Unuda bilmədiyi anlardan biri də yaralı vəziyyətdə komandirinin onu və digər əsgərləri döyüş nöqtəsindən çıxarması olub:
“Ayağımdan yaralandım, yeriyə bilmirdim. Uşaqlar məni səngərə saldı ki, vurmasınlar. Doqquz saat orada qaldım. Komandirim gəldi. Dedim, komandir, ayaqlarım yoxdur. Dedi ki, ayağın yerindədir, narahat olma, sizi buradan çıxaracağıq. Heç vaxt yadımdan çıxmaz bu. Qarabağ alınanda çox sevinirdim. Yeriyə bilmirdim, amma baxırdım, çox sevinirdim”
İsgəndərli ailəsi birinci Qarabağ döyüşlərində də vətənə şəhid verib. Qardaşını itirən qazimizin atası artıq qürurludur. O, Vətən oğulları sayəsində xalqımızın qisasının alındığını deyir. Bu gün qazimiz Xaliq müalicə olunur. Səhhəti yaxşılığa doğru dəyişir. Yaraları sağalan Xaliq İsgəndərli yenidən hərbiyə qayıtmağı düşünür.