Azərbaycanda əlilliyi olan neçə şəxsə avtomobil verilib? - RƏSMİ CAVAB
Əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə tam inteqrasiyası və müstəqil həyat sürməsi hər bir dövlətdə sosial siyasətin əsas hədəflərindən biridir. Avtosfer.az-ın “Baku.ws”ə istinadən məlumatına görə, Azərbaycanda da bu istiqamətdə müxtəlif dövlət proqramları həyata keçirilir və onların məqsədi əlilliyi olan şəxslərin gündəlik fəaliyyətlərini asanlaşdırmaq, sosial və iqtisadi imkanlarını artırmaqdır. Ölkədə əlilliyi olan şəxslərin sosial inteqrasiyasını və hərəkət azadlığını artırmaq üçün dövlət proqramları çərçivəsində onlara avtomobillər verir. Proqramın əsas məqsədi əlilliyi olan şəxslərin gündəlik həyatını asanlaşdırmaq və ictimai fəaliyyətə tam inteqrasiya etmələrini təmin etməkdir.
Bəs ölkəmizdə əlilliyi olan neçə şəxs avtomobillə təmin olunub?
Mövzu ilə bağlı Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Sosial Xidmətlər Agentliyindən bildirilib ki, əlilliyi olan şəxslərə isə postmüharibə dövründə 567, ümumilikdə ötən dövrdə 7.8 min avtomobil təqdim edilib.