Bakıda yollar niyə çökür? – Keyfiyyətsiz asfalt, yoxsa. . . – RƏSMİ AÇIQLAMA - VİDEO
Son illərdə Azərbaycanda yol infrastrukturunun inkişafı istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilib. Magistral yollar, şəhər daxili küçələr, eləcə də regionlarda yeni yollar salınır, mövcud yollar isə əsaslı şəkildə yenidən qurulur.
Rəsmi qurumlar bu yolların beynəlxalq standartlara uyğun tikildiyini bildirsələr də, bəzi hallarda, xüsusən də intensiv yağıntılardan sonra bəzi ərazilərdə yol səthində çökmələr və çatlar müşahidə olunur. Bu isə ictimaiyyət arasında haqlı suallar doğurur:
Azərbaycanda yollar Avropa standartlarına uyğun qurulurmu? Yağışdan sonra hər dəfə yollarda niyə çökmələr yaranır?
Mövzu ilə bağlı Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin (AAYDA) mətbuat katibi Anar Nəcəfli Avtosfer.az-a açıqlamasında bildirib ki, yüzlərlə kilometr uzunluğa malik paytaxt küçələrinin hər hansı bir ərazisində çökmə baş verməsi həmin yolların keyfiyyətsiz tikilməsi və yaxud standartlara uyğun tikilməməsi anlamına gəlmir:
“Xüsusən iri şəhərlərdə kommunikasiya xətləri sırf küçə və prospektlərin altı ilə çəkilir. Onlarda hər hansısa xırda bir problem olduqda, bu, özünü asfalt-beton örtüyündə büruzə verir və çökmə qeydə alınır.
Paytaxt ərazisində qeyd olunan ünvanda çökmə hadisəsi qeydə alınmışdı. Dərhal agentliyimizin və aidiyyəti qurumların əməkdaşları əraziyə cəlb olundu, hava şəraitinə uyğun tədbirlər görüldü. Amma hava şəraiti düzələn kimi həmin problemin aradan qaldırılması istiqamətində addımlar atılacaq”.