Dəmiryolu xəttinə çıxan sahibsiz heyvanların sahibləri cərimələnirlər - VİDEO
Dəmiryolu xəttinə çıxan sahibsiz heyvanları qatar vurur. Bu ilin 7 ayında artıq 27 belə hadisə qeydə alınıb. Avtosfer.az-ın məlumatına görə, ''Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin mətbuat xidmətinin əməkdaşı Bəxtiyar Hacıyev bildirib. O deyib ki, hadisələr zamanı həm qatarlara zərər dəyir, həm də sərnişinlərin həyatı üçün risk yaranır. Məsələ təkcə maddi ziyanla məhdudlaşmır. Belə hallarda heyvan sahibləri də inzibati qaydada məsuliyyətə cəlb edilirlər. Mal-qaranı sutkanın qaranlıq vaxtında və ya məhdud görünmə şəraitində dəmir yollarından nəzərdə tutulmayan yerdən keçirməyə görə 80 manat məbləğində cərimə nəzərdə tutulub. Bəxtiyar Hacıyev onu da əlavə etdi ki, sürü, mal-qara dəmiryol xəttindən təhlükəsiz keçirilmək üçün dəstələrə bölünməlidir.
Qeyd edək ki, heyvanlar vurulduqda qatara dəymiş zərər də "Azərbaycan Dəmir Yolları" Qapalı Səhimdar Cəmiyyəti tərəfindən hesablanır və məhkəməyə müraciət edilir. Buna səbəb olan fermer aşkar edilir və o, dövlət əmlakına dəymiş zərəri ödəyir.