Qala-Pirallahı yolunda pərakəndə nişan tələbi: "Sürəti hansına uyğun seçək?" - VİDEO
Bakıda, Qala-Pirallahı yolunda nişanların pərakəndə və ziddiyyətli şəkildə quraşdırılması sürücüləri çətin vəziyyətdə qoyub. Avtosfer.az Oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı videogörüntü paylaşılıb. Görüntülərdə yolun kiçik bir hissəsində sürət məhdudiyyətini müxtəlif rəqəmlərlə göstərən yol nişanlarının yerləşdirildiyi əks olunub. Bildirilib ki, həmin ərazidə həm sürətin saatda 90 km olduğunu göstərən radar mövcuddur, həm də ardıcıl olaraq 60 və 80 km/saat sürət həddini göstərən yol nişanları quraşdırılıb. Bu cür ziddiyyətli nişanlanma isə həm yol hərəkəti təhlükəsizliyinə mənfi təsir göstərir, həm də cərimə riski yaradır. Şikayətçinin sözlərinə görə, radarın təxminən 200 metrliyində sürətin saatda 60 km olduğunu bildirən nişan yolun kənarında, görünüşü çətin olan ərazidə yerləşdirilib və gecə saatlarında, demək olar ki, seçilmir. "Bundan başqa, radarın yaxınlığında daha bir 60 km/saat nişanı, ondan bir neçə metr sonra isə 80 km/saat sürət həddini göstərən nişan, bir neçə metr aralıda isə yenidən 60 km/saat nişanı qoyublar. İndi biz sürəti hansı nişana uyğun seçək?" - deyə şikayətçi bildirib.
Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) mətbuat katibi Tural Orucov qeyd edib ki, əraziyə baxış keçiriləcək.
"Qeyd olunan yol sahəsində hərəkət sürəti tətbiq edilən zaman piyadaların və yaşayış sahəsindən çıxan nəqliyyat vasitələrinin təhlükəsizlik səviyyəsinin artırılması nəzərə alınıb.
"Təhlükəsizlik məqsədilə sürət həddi saatda 60 km-ə endirilib. Qanunvericiliyə uyğun olaraq sürət nişanları yolun sağ tərəfində təkrarlanaraq quraşdırılıb. Əraziyə baxış keçiriləcək, çatışmazlıq olduğu təqdirdə problem aradan qaldırılacaq", - deyə T.Orucov vurğulayıb.