Restoranın internetinə qoşulub bank əməliyyatı aparmaq... - İKT MÜTƏXƏSSİSİ TƏHLÜKƏLƏRİ AÇIQLADI - FOTO
Rəqəmsal dövrdə internetdən istifadə edən hər bir şəxs şəxsi məlumatlarının təhlükəsizliyinə xüsusi diqqət yetirməlidir. Onlayn alış-veriş, sosial şəbəkələr, mobil tətbiqlər və bank əməliyyatları zamanı vətəndaşlardan ad, soyad, telefon nömrəsi, şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatları, kart nömrələri və digər həssas bilgilər tələb oluna bilər. Bu məlumatlar kibercinayətkarların hədəfinə çevrildikdə ciddi fəsadlara yol aça bilər.
Avtosfer.az xəbər verir ki, son illər Azərbaycanda da kibertəhlükələr artmaqda davam edir. Mütəxəssislər vətəndaşların şübhəli keçidlərə daxil olmamaq, rəsmi mənbələrdən olmayan tətbiqləri telefona yükləməmək, həmçinin güclü və fərqli şifrələrdən istifadə etmələrini tövsiyyə edir. Bank və dövlət qurumlarının adından gələn linklərə ehtiyatla yanaşmaq, hər paylaşımı yoxlamaq vacibdir.
Bəs şəxsi məlumatların təhlükəsiz saxlanılması üçün vətəndaşlar konkret olaraq hansı addımları atmalıdır?
Mövzu ilə bağlı İKT üzrə mütəxəssis Elvin Abbasov Avtosfer.az-a açıqlamsında bildirib ki, internetdə şəxsi məlumatların qorunması günümüzdə kibertəhlükəsizlik sahəsində ən vacib məsələlərdən biridir:
“Vətəndaşlar sosial media, onlayn alış-veriş, bank əməliyyatları və mobil tətbiqlər vasitəsilə gündəlik həyatlarında müxtəlif şəxsi məlumatlarını paylaşırlar. Lakin bu məlumatlar kiberdələduzların əsas hədəfinə çevrilə bilər. Bu baxımdan vətəndaşlar ilk növbədə güclü və unikal parollardan istifadə etməli, iki faktorlu autentifikasiya (2FA) funksiyasını aktiv etməli və naməlum keçidlərə (linklərə) klik etməməlidirlər”.
Elvin Abbasov əlavə olaraq qeyd edib ki, şəxsi məlumat tələb edən saytlarda “https” protokolunun aktiv olduğunu yoxlamaq, ictimai Wi-Fi şəbəkələrində bank əməliyyatları və ya qeydiyyat formaları doldurmamaq da ciddi tövsiyə olunur:
“İnsanlar tez-tez mobil tətbiqlərə icazə verdikləri məlumatlara diqqət etmirlər – halbuki bu tətbiqlər kontaktlar, şəkillər və hətta geolokasiya kimi həssas məlumatlara çıxış əldə edə bilər. Nəhayət, məlumatların paylaşılmasında sağlam şübhəcilik vacibdir: nə paylaşdığını və kimlə paylaşdığını hər zaman qiymətləndirmək lazımdır”.