Rusiya Azərbaycan və İranla "Şimal-Cənub" dəhlizi üzrə əməkdaşlığı gücləndirməyə dəvət edir
Əldə edilmiş razılaşmaların inkişafı, "darboğaz"ların aradan qaldırılması və "Şimal-Cənub" Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin sürətlə reallaşdırılması üçün Rusiya, Azərbaycan və İran arasında üçtərəfli formatda əməkdaşlıq gücləndirilməlidir.
Avtosfer.az “Report”a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin MDB Ölkələri üzrə Birinci Departamentinin direktor müavini Viktoriya Malkova Bakıda keçirilən "Avrasiyanın nəqliyyat karkasının formalaşması və Azərbaycanın bu prosesdə əhəmiyyətli rolu" mövzusunda beynəlxalq dəyirmi masada bildirib.
Onun sözlərinə görə, nəqliyyat-logistika əməkdaşlığı strateji tərəfdaşlıq və müttəfiqlik prinsipləri əsasında inkişaf edən Rusiya-Azərbaycan münasibətlərində xüsusi yer tutur.
"Biz bütün növ əlaqələrin inkişafına, avtomobil yolları şəbəkələrinin birləşdirilməsinə, sərhəddəki keçid məntəqələrinin modernləşdirilməsinə yönəlmiş bir çox birgə layihələr həyata keçiririk. Həmçinin yeni təşəbbüslər, o cümlədən dəniz daşımaları sahəsində layihələr (Xəzər dənizində kruiz marşrutunun açılması) meydana çıxır", - diplomat qeyd edib.
V. Malkova vurğulayıb ki, hazırda "Şimal-Cənub" dəhlizinin inkişafı üçün Azərbaycanın tranzit və coğrafi potensialının üzə çıxarılması diqqət mərkəzindədir.