Taksilər hansı yanacaqdan istifadə edir? - SAY AÇIQLANDI
2025-ci ilin göstəricilərinə əsasən Bakı şəhərində sərnişin daşınması üçün fəaliyyətdə olan fərdi sahibkarlara məxsus avtomobillərin sayı 32 083 ədəddir. Bunun da 30 302 ədədi taksi və 1 781 ədədi avtobusdur.
Avtosfer.az bunu Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Avtomobillər istifadə etdikləri yanacaq növünə görə belə paylanır: benzinlə işləyən avtomobillər 21 866 ədəd, dizel avtomobillər 7 753 ədəd, maye qazla işləyən avtomobillər 426 ədəd, sıxılmış təbii qazla işləyən avtomobillər 278 ədəd, elektrik enerjisi ilə işləyən avtomobillər isə 1 760 ədəddir.
Avtomobillərin yaş qruplarına görə bölgüsü belədir: 3 ilədək olan avtomobillərin sayı 12 068 ədəd, 4-5 il 5 203 ədəd, 6-10 il 7 762 ədəd, 11-15 il 4 298 ədəd, 16-20 il 1 593 ədəd və 21 il və daha çox olan avtomobillər 1 159 ədəddir.
2025-ci ildə Bakı şəhərində sərnişin daşınması üçün çəkilən xərclərin ümumi məbləği 310 milyon 163,2 min manat təşkil edib. Xərclərin strukturu belədir: yanacaq xərcləri 166 561,7 min manat, elektrik enerjisi xərcləri 7 128,2 min manat, icarə xərcləri 8 994,7 min manat, təmir xərcləri 54 588,7 min manat, lisenziya və vergi ödənişləri 15 939,9 min manat, əməkhaqqı xərcləri 45 191,1 min manat və digər xərclər 11 758,8 min manat təşkil edib.
Fərdi sahibkarların ümumi gəlirləri isə 654 milyon 51,7 min manat təşkil edib.