Yeni tədris ilindən qatarların sürəti artırılacaq? - RƏSMİ CAVAB
Son dövrlərdə sərnişinlər arasında Bakı–Sumqayıt istiqamətində hərəkət edən qatarların sürətində dəyişiklik və qatarlararası intervalın azaldılması ilə bağlı suallar tez-tez gündəmə gəlir.
Avtosfer.az-ın məlumatına görə, bu istiqamətdə aparılan işlər və planlar ictimaiyyətin marağını artırıb.
Bəs yeni tədris ilindən Bakı-Sumqayıt istiqamətində hərəkət edən qatarlarının sürətində dəyişiklik gözlənilirmi? İnterval azala bilərmi? Sürətin artırılması istiqamətində hansı işlər nəzərdə tutulub?
Məsələ ilə bağlı "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-dən “Baku.ws”ə bilirilib ki, Abşeron dairəvi dəmiryol marşrutu üzrə qatarlar əhalinin çox sıx məskunlaşdığı ərazilərdən keçir:
"Bu səbəbdən təhlükəsizlik məqsədilə bu marşrut üzrə qatarların sürəti 90 km-saat müəyyənləşdirilib. Sürət müəyyənləşdirilərkən Abşeron dairəvi dəmiryol marşrutu üzrə stansiyaların bir-birinə yaxın məsafədə yerləşməsi amili də nəzərə alınıb".