FHN və Hava limanı birgə təlimlər keçirdi - VİDEO
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda və ölkənin regional hava limanlarında fövqəladə halların idarə olunması üzrə hazırlıq səviyyəsinin artırılması məqsədilə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin müvafiq strukturları ilə birgə genişmiqyaslı xüsusi taktiki təlimlər keçirilib.
Avtosfer.az xəbər verir ki, təlimlər hava limanlarının strateji obyektlərini - naviqasiya qüllələrini, sərnişin terminallarını, yanacaq təminatı çənlər parkını və qəza enişi zamanı istifadə edilən uçuş-enmə zolaqlarını əhatə edib.
Təlimin əsas məqsədi yanğınlar və aviasiya qəzası kimi potensial ssenarilərə qarşı operativ reaksiya imkanlarının sınaqdan keçirilməsi, insan həyatının xilas edilməsi üzrə əməliyyatların effektiv təşkili və hadisə yerində qurumlararası koordinasiyanın gücləndirilməsidir.
Praktik mərhələlərdə yanğından mühafizə bölmələrinin hazırlıq vəziyyəti, irimiqyaslı fövqəladə hadisələr zamanı manevr qabiliyyəti, böhran anında çevik qərarvermə bacarığı və resursların idarə olunması simulyasiya olunmuş ssenarilər əsasında sınaqdan keçirilib. Eyni zamanda, müxtəlif qurumlar arasında real vaxt rejimində informasiya mübadiləsi və əməliyyat qərarlarının qəbulunda koordinasiya imkanlarının effektivliyi qiymətləndirilib.
Təlimlər, həmçinin hava limanlarında operativ təhlükəsizlik idarəetməsinin, risklərin proqnozlaşdırılması və qarşısının alınması mexanizmlərinin, eləcə də institusional davamlılığın gücləndirilməsinə xidmət edir. Bu cür tədbirlər, Azərbaycanın beynəlxalq hava limanlarında təhlükəsizlik mədəniyyətinin inkişafı və sərnişin rifahının təmin olunması istiqamətində atılan ardıcıl və strateji addımların tərkib hissəsidir.
Qeyd edək ki, 2025-ci il üzrə təhlükəsizlik tədbirləri planına əsasən, ilin sonunadək ölkənin bütün beynəlxalq hava limanlarında müxtəlif tematik fövqəladə hal ssenariləri üzrə əlavə təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu təlimlər, risklərin idarə olunması sahəsində institusional dayanıqlığın artırılmasına və aerodrom infrastrukturunun çevikliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə yönəlib.