Pensiyaların gecikməsi iddiasına - RƏSMİ
Pensiya və müavinətlərin gecikməsi ilə bağlı sosial şəbəkələrdə iddialar yayılıb.
Avtosfer.az xəbər verir ki, Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun mətbuat katibi Rəşad Mehdili məsələyə münasibət bildirib.
“Çoxsaylı müraciətlərinizə əsasən bildiririk ki, ölkə üzrə aylıq sosial ödənişlər, o cümlədən pensiyalar müvafiq ayın son günü ödənilməli olduğu halda müəyyən edilmiş qrafikə əsasən daha tez müddətlərdə ödənilir. Əvvəlki aylarda olduğu kimi cari və növbəti ayların pensiyaları da ay yekunlaşmadan bank kartlarına köçürüləcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, hazırda müəyyən edilmiş qrafikə görə Bakı və Sumqayıt şəhərləri, eləcə də Abşeron rayonunda pensiyalar hər ayın 8-15-i aralığında, respublikanın digər bölgələrində, o cümlədən güzəştli şərtlərlə pensiya ödənişləri isə 20-28-i aralığında ödənilir. Onu da diqqətə çatdırmaq istərdik ki, sosial ödənişlərin bank kartlarına köçürüləcəyi konkret tarixlər barədə vətəndaşlara əvvəlcədən məlumat verilir. Bildirmək istərdik ki, təcrübədə cari ayın pensiya ödənişlərinin növbəti aya keçməsinə, yəni hər hansı gecikmə halına rast gəlinməyib”, - qurum rəsmisi vurğulayıb.
Qeyd edək ki, sosial ödənişlər adətən Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonu üzrə ayın 10-dək, digər rayonlar üzrə isə 15-nə kimi ödənilir.