Bu şəxslər pensiya hüququndan məhrum edilə bilərlər - SİYAHI
Azərbaycanda pensiya sistemi, vətəndaşların yaşlılıq dövründə və ya əlillik, ailə vəziyyəti kimi hallarda dövlət tərəfindən sosial təminat almalarını təmin edən mühüm sosial müdafiə mexanizmidir. Bu sistem həmçinin iqtisadi sabitliyi təmin etməklə yanaşı, vətəndaşların sosial rifahını qorumağa da xidmət edir. Lakin bəzi hallarda, pensiya təyinatı dayandırıla və ya məhrum edilə bilər. Pensiyadan məhrum edilmə şərtləri isə qanunvericiliklə tənzimlənir və müəyyən sosial və hüquqi pozuntulara əsaslanır.
Bəs vətəndaş hansı hallarda pensiyada məhrum edilə bilər?
Avtosfer.az xəbər verir ki, bu barədə Day.az məsələni araşdırıb.
Azərbaycanda pensiyadan məhrum edilə bilən şəxslər əsasən cinayət törədən, saxta məlumat təqdim edən və ya dövlət qanunlarını pozan şəxslərdir. Məhkum olunmuş şəxslərin pensiyası müəyyən şərtlər altında müvəqqəti olaraq dayandırıla bilər. Həbsxanada cəza çəkən şəxslərin pensiya təyinatı onların iş fəaliyyətinə və şəraitlərinə görə dəyişir. Bununla yanaşı, saxta sənədlər və ya məlumatlarla pensiya almağa çalışan şəxslər də pensiyadan məhrum edilə bilər. Əgər bir şəxs əmək stajını saxtalaşdırarsa və ya yaşını yanlış bildirərsə, onun pensiyası dayandırıla bilər.
Bundan başqa, pensiya almaq üçün nəzərdə tutulan ömürlük əlillik təyinatı müəyyən hallarda yenidən qiymətləndirilə bilər. Əgər şəxs təkrar işləmək qabiliyyətini bərpa edərsə və reabilitasiya olarsa, onun pensiyası ləğv edilə bilər. Bu da pensiya məhrumiyyətinin digər əsaslı səbəbidir.
Bütün bunlarla yanaşı, hüquqi şəxslərin və dövlət qulluqçularının ciddi qanun pozuntuları nəticəsində pensiya alma hüququndan məhrum edilmələri mümkündür. Əgər dövlət qulluqçusu və ya dövlət orqanları tərəfindən qanun pozuntusu baş verərsə, pensiya təyinatı dayandırıla və ya ləğv edilə bilər.