Avtobusda bank kartı ilə ödəniş mümkün oldu, ƏSAS MƏSƏLƏ YENƏ DƏ QALDI
Təxminən 1 ay əvvəl Bakı metropolitenində bank kartları ilə ödəniş sistemi tətbiq olundu və özünü doğrultdu. Bu üsulun avtobuslarda tətbiqi də gözlənilən idi və artıq realdır.
Avtosfer.az xəbər verir ki, NFC texnologiyasını dəstəkləyən yerli bank kartları vasitəsilə nağdsız ödəniş mexanizmi Bakı şəhəri üzrə nağdsız ödəniz sistemi ilə təchiz olunmuş bütün avtobus marşrutlarında aktivləşdirilib.
Bəli, bu sistemin tətbiqi təqdirəlayiqdir. Avtobusdan gündəlik istifadə edən şəxs kimi deyə bilərəm ki, yaşlı nəsil hələ də Bakıkartın balansını artırmağa əziyyət çəkir. Çox adamda hələ də kartla ödəmə vərdişi və mədəniyyəti formalaşmayıb. Bakıətrafı kəndlərdə yaşlı insanlar komfortlu və müasir avtobusa deyil, “qəpiklə işləyən”, Afrikadakı “sotrama”ları (sərnişin daşıyan bərbad vəziyyətli mikroavtobusların fransızdilli Afrika ölkələrindəki ümumi adı – müəl.) xatırladan maşınları gözləyirlər. Buna görə də pensiya kartı ilə ödəniş imkanı çox yaxşı vasitədir.
Lakin 2 məsələ hələ də həllini gözləyir. Birincisi, sistem elə qurulmalıdır ki, xarici kartlar da işləsin və Azərbaycana gələn turistlərin işi asanlaşsın. İnanıram ki, bunu yaxın vaxtlarda görəcəyik.
İkinci, lakin ən vacib məsələ günlük, həftəlik və aylıq biletlərin təşkilidir. Bank kartı, ya da telefonla ödəniş aylıq bilet funksiyasına imkan vermir.
Ödəmə sistemlərinin çoxaldılması yaxşı hal olsa da, birdəfəlik ödəmələrdə israr etmək çox da yaxşı hal deyil. Avropa təcrübəsindən də görürük ki, bank kartları turistlərin və ictimai nəqliyyatdan təsadüfən istifadə edən şəxslərin işini asanlaşdırmaq üçün vasitədir. Bu vasitədən əsas istifadəçi kontingentinin gündəlik istifadəsi nəzərdə tutulmayıb. Nəqliyyatdan gündəlik istifadə edənlər üçün mütləq xüsusi kartlar olmalıdır. Günlük, həftəlik və aylıq biletlər müasir şəhərin siması və olmazsa olmazıdır. Həll edilməli əsas məsələ məhz budur.