Əli Kərimli bu maddə ilə ittiham olunur
Saxlanılan Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası-nin (AXCP) sədri Əli Kərimliyə rəsmi olaraq ittiham elan edilib.
Avtosfer.az xəbər verir ki, onu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti (DTX) saxlayaraq, Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsi-nin 278.1-ci maddəsi (hakimiyyəti zorla ələ keçirməyə və dövlətin konstitusiya quruluşunu zorla dəyişdirməyə yönələn hərəkətlər) ilə ittiham edib.
Əli Kərimlinin eyni zamanda bu ittihamın bağlı olduğu istintaq çərçivəsində cinayət işi üzrə araşdırmaya cəlb edildiyi bildirilir.
Hadisə ictimai — siyasi rezonans doğurub: AXCP və müxalifət dairələri ittihamın siyasi motivli olduğunu, partiyanın çoxpartiyalı sistemdə roluna görə təzyiqə məruz qaldığını iddia edirlər.
Rəsmi tərəf isə hazırda davam edən istintaq səbəbindən əlavə təfərrüat verməyib; ittiham və araşdırmanın məzmunu, sübutların nə olduğu ictimaiyyətə açıqlanmayıb.
Hadisənin gedişindən asılı olaraq — maksimum 20 ilədək azadlıqdan məhrum etmə cəzası nəzərdə tutan 278.1-ci maddəyə görə — prosesin nəticəsi maraqla gözlənilir.