“Hər kəs üçün maneəsiz nəqliyyat” layihəsinə 100 milyon ayrılır
Türkiyədə əlil vətəndaşların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması üçün “Nəqliyyatda əlçatanlıq çağırışı” layihəsinə start verilir. Avtosfer.az “NTV”yə istinadən xəbər verir ki, bu barədə Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Abdulkadir Uraloğlu bildirib.
““Hər kəs üçün maneəsiz nəqliyyat” adı ilə həyata keçiriləcək elektron ünsiyyətə əsaslanan “Ar-Ge” layihələrinə hökumət 100 milyon lirə dəstək verəcək. Layihənin başlanğıcına dəstək üçün ilkin mərhələdə 15 milyon lirə ayrılacaq. Layihəyə nəqliyyat və rabitə sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət və özəl şirkətlər cəlb olunacaq” – deyə A.Uraloğlu qeyd edib.
O, həmçinin bildirib ki, hərəkət qabiliyyəti məhdud olan şəxslərə gündəlik səyahətlər üçün şəxsi nəqliyyat vasitələri və ictimai nəqliyyatdan başqa alternativ nəqliyyat imkanlarının təmin edilməsinə ehtiyac var:
“Bu ehtiyaca uyğun olaraq, əlçatan ortaq nəqliyyat vasitələri və məhdud hərəkətliliyi olan şəxslərin gündəlik səyahətlərini asanlaşdıracaq alternativ nəqliyyat vasitələrinin istifadəsini təmin edəcək müxtəlif texnologiyalara dəstək veriləcək. Bundan başqa, bütün fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün aydın şəkildə izlənilə bilən xəbərdarlıq sistemləri, habelə fövqəladə hallarda fiziki məhdudiyyətli şəxslərlə operatorlar arasında əlaqəni təmin edən sistemlərin inkişafı üçün elektron rabitə xidmətləri yaradılacaq”.
Müraciət şərtləri;
Uraloğlu, Ar-Ge çağırışına müraciət edəcək şəxslərin yerinə yetirməli olduğu şərtlərlə bağlı aşağıdakı məlumatları paylaşıb:
"Türkiyədə fəaliyyət göstərən özəl və publik hüquqi şəxslər zəngimizə birgə və ya ayrıca müraciət edə bilərlər. Müraciət edən təşkilatlar, dövlət qurumları və təşkilatları istisna olmaqla, müraciət tarixində ən az 1 il fəaliyyət göstərmiş olmalıdırlar. İşçi sayı Layihədə müraciət edən təşkilatlar ən az "Heyətin ən azı 1/3-i ən az 1 il işlə təmin edilməlidir. Layihə müddətində ən az 1 akademikdən məsləhət almaq məcburi olacaq. Ən azı 1 aspirant və ya ən azı 1 bakalavr tələbəsi tədqiqatlarda layihə alimi kimi iştirak edəcək”.