"Orta Dəhlizin sabitliyi türk dünyasını qlobal iqtisadi sistemin əsas oyunçularından birinə çevirir" - Tahir Mirkişili
Orta Dəhlizin sabitliyi, Azərbaycanın nəqliyyat sektoruna yatırdığı investisiyalar və bu sahədə genişlənən əlaqələr türk dünyasını qlobal iqtisadi sistemin əsas oyunçularından birinə çevirir.
Avtosfer.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin deputatı Tahir Mirkişili Bakıda keçirilən “Türk İnvestisiya Fondu və Türk Ticarət və Sənaye Palataları Birliyi (TCCI): Biznes Liderləri üçün Məlumatlandırma Görüşü və B2B” tədbirində deyib.
Deputat qeyd edib ki, türk dünyasının ərazisindən keçən beş beynəlxalq nəqliyyat dəhlizi regionun strateji əhəmiyyətini daha da artırır:
“Əgər bir vaxtlar dünya boğazlar uğrunda mübarizə aparırdısa, bu gün dəhlizlər uğrunda mübarizə gedir. Bu nəqliyyat dəhlizlərinin əksəriyyəti türk dünyasından keçir və ən böyüyü Azərbaycanın ərazisindən keçir".
Onun sözlərinə görə, türk dünyasının güclənməsi iqtisadi və texnoloji inkişafdan asılıdır:
"Türk dünyasının geridə qalmasının əsas səbəbi investisiya və texnologiya çatışmazlığı olub. Bu gün Azərbaycan, Türkiyə və digər qardaş ölkələrin liderlərinin müdrik və gələcəyə yönəlmiş siyasəti nəticəsində çox mühüm bir güc formalaşıb. Dünya sürətlə dəyişir və yeni düzən yaranır. Bu yeni düzəndə türk dünyasının rolu strateji baxımdan xüsusi əhəmiyyət kəsb edir”.
T.Mirkişili qeyd edib ki, gələcək nəsillər üçün iqtisadi və texnoloji inkişaf əsas prioritet olmalıdır. Onun sözlərinə görə, iqtisadiyyat, sərmayə və texnologiyaya diqqət yetirilmədən bu məqsədə çatmaq mümkün deyil:
“Hazırda Türk İnvestisiya Fondu və Türk Ticarət və Sənaye Palatası kimi mühüm təşəbbüslər müzakirə olunur. Ancaq biz gələcəkdə Türk texnologiyaları, süni intellekti və innovativ məhsulları haqqında danışmalıyıq. Yalnız bu halda Türk dünyası heç bir təhdidlə üzləşməyəcək”.