Mayın sonunda baş verəcək maqnit qasırğaları planetdəki bir çox insanın sağlamlığının pisləşməsinə səbəb ola bilər. Avtosfer.az Lent.az-a istinadən bildirir ki, alimlər bir neçə gün ərzində güclü geostorm olacağını proqnozlaşdırdıqları üçün rabitə və elektrik avadanlıqlarında da fasilələr ola bilər. Mayın son həftəsində baş verən maqnit qasırğaları və sağlamlığınızı necə qorumağınız barədə bilməli olduğunuz şeylər.
Maqnit qasırğası proqnozu
Kosmik Hava Mərkəzi və NOAA-nın məlumatına görə, mayın son bazar ertəsi sakit geomaqnit havası gətirəcək, zəif maqnit qasırğasına uyğun gələn Kr-2 gözlənilir.
Çərşənbə axşamı, 27 may
Geomaqnit vəziyyətin mülayim olacağı proqnozlaşdırılır - Kr-3-ə qədər cüzi artım mümkündür.
Çərşənbə, 28 may
Alimlərin proqnozlarına görə, geomaqnit aktivliyində kəskin artım gözlənilir. Qırmızı səviyyəli maqnit qasırğasına uyğun gələn Kr-5 gözlənilir. Sağlamlığın pisləşməsi mümkündür.
Cümə axşamı, 29 may
Geomaqnit aktivliyi daha da artaraq Kr-6 səviyyəsinə yüksələcək ki, bu da qırmızı səviyyəli maqnit qasırğasına uyğundur. Planetin ətrafında bir çox insan sağlamlıqlarının pisləşdiyini hiss edə bilər. Rabitə vasitələrinin pozulması da ola bilər.
Cümə, 30 may - Şənbə, 31 may
Alimlərin proqnozlarına görə, geomaqnit aktivliyi Kr-4 səviyyəsində mülayim olacaq. Belə dalğalanmalar meteohəssas insanlar, xroniki xəstəlikləri olan insanlar, hamilə qadınlar, körpələr və yaşlılar tərəfindən hiss olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, günəş aktivliyi dəyişkəndir və göstəricilər hətta gün ərzində dəyişə bilər. Buna görə də alimlər proqnozları və yenilikləri izləməyi məsləhət görürlər.