Çindən dəhlizlə Mərkəzi Asiyaya ilk yük qatarı yola salındı
Şimali Çinin Şansi əyalətində Çin-Qırğızıstan-Özbəkistan intermodal nəqliyyat dəhlizi boyunca ilk dəmir yolu yük qatarı yola salınıb. Bu, əyaləti Mərkəzi Asiya ilə birləşdirən yeni beynəlxalq logistika marşrutunun başlanğıcı olub.
Avtosfer.az "China Daily” nəşrinə istinadla xəbər verir ki, marşrutun işə salınması Şansinin ənənəvi kömür bazasından günəş panellərinin istehsalı kimi qabaqcıl istehsal sektorlarını inkişaf etdirməyə iqtisadi keçidini vurğulayır.
İlk qatar Şansinin mərkəzindəki Jondin logistika parkından yola düşüb və günəş panelləri daşıyaraq Sincan-Uyğur Muxtar Bölgəsindəki Kaşqar stansiyasına yollanıb. Konteynerlər daha sonra Çinin ən qərb quru limanı və Qırğızıstanın kritik qapısı olan İrkeştam keçid məntəqəsi vasitəsilə avtomobil yolu ilə ölkədən daşınacaq və son nəticədə Özbəkistanın Əndican şəhərinə çatacaq.
“Shanxi Zhongding Logistics Group Co. Ltd” şirkətinin rəhbəri Gao Jianvenin sözlərinə görə, səfərin doqquz gün çəkəcəyi gözlənilir ki, bu da vaxtın əvvəlki marşrutla müqayisədə altı gün azaldılması deməkdir. Çini Özbəkistanla birləşdirən əvvəlki marşrut Xorqos limanından keçərək 4935 km məsafəni qət edib, Qazaxıstanın Almatı və Özbəkistanın Daşkənd şəhərlərindən keçib.
Yeni marşrut hər konteyner üçün hərtərəfli logistika xərclərini təxminən 1000 yuan (təxminən 140,7 ABŞ dolları) azaldır.