Gərginlik limanda yubanmalara səbəb olur
İsraillə Livanın "Hizbullah" radikal hərəkatı arasında münaqişənin kəskinləşməsi Niderlandın Rotterdam şəhərinin limanına yüklərin artmasına, eləcə də konteynerlərin yüklə emalında gecikmələrə səbəb olub.
Avtosfer.az “Report”a istinadən xəbər verir ki, bu barədə limanın nümayəndəsi Siqrid Hesselink bildirib. "Limanın terminalları pik yüklərlə üzləşir, nəticədə konteynerlərin emalında gecikmələr olur", - o deyib.
Liman sözçüsü izah edib ki, Yaxın Şərqdə münaqişənin kəskinləşməsi səbəbindən bir çox yük gəmisi Qırmızı dənizə və Süveyş kanalına girməkdən yayınmağa başlayıb, bu da marşrut uzunluqlarının artmasına və gəliş cədvəllərində dəyişikliklərə səbəb olub. Bunun fonunda daşıyıcılar kifayət qədər sayda gəmi və konteyner tapmaqda problem yaşayırlar.
Bundan əlavə, yelkən cədvəllərindəki dəyişikliklər və gəmiçilik üçün artan tələbat Avropanın şimal-qərbi də daxil olmaqla, bir çox limanlarda tıxaclara səbəb olub.
Eyni zamanda, Amsterdam limanının nümayəndəsinin sözlərinə görə, Yaxın Şərq münaqişəsinin kəskinləşməsi bu liman üçün mənfi nəticələrə gətirib çıxarmayıb. Bundan əlavə, hər iki Niderland limanı Yaxın Şərqdə vəziyyətin pisləşməsi fonunda gücləndirilmiş təhlükəsizlik tədbirləri tətbiq etməyib.
Rotterdam limanı Avropanın ən böyük limanıdır və yük dövriyyəsinə görə dünyada ən böyük limanlardan biridir. Bu liman göstəricisi 2023-cü ildə 438,8 milyon ton olub.