Gürcüstan Dəmir Yollarının genişmiqyaslı modernləşdirmə layihəsi başa çatıb
Gürcüstan Dəmir Yollarının genişmiqyaslı modernləşdirmə layihəsi dəmir yollarının tutumunu əhəmiyyətli dərəcədə artırıb, istismar xərclərini azaldıb, təhlükəsizliyi gücləndirib və sərnişinlərin rahatlığını yaxşılaşdırıb. Avtosfer.az xəbər verir ki, bu sözləri Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidze Gürcüstan Dəmir Yollarının modernləşdirmə layihəsinin başa çatmasına həsr olunmuş tədbirdə çıxışı zamanı söyləyib. O bildirib ki, bu, sadəcə infrastrukturun modernləşdirilməsi deyil, Gürcüstanın öz gələcəyini, iqtisadi gücünü və qlobal proseslərdə layiqli yerini təmin etmək üçün etdiyi açıq siyasi və strateji seçimdir. Hökumət başçısının sözlərinə görə, Gürcüstan Dəmir Yolları bu gün 21-ci əsrin çağırışlarına, texnoloji standartlara və qlobal ticarətin yeni reallığına cavab olaraq yeni bir mərhələyə qədəm qoyur. "Dəmir yolu həmişə Gürcüstanın dövlətçiliyinin, iqtisadiyyatının və əlaqəsinin mühüm sütunu olub. 1872-ci ildə qurulan Gürcüstan Dəmir Yolları bu gün, 153 ildən sonra, yeni bir mərhələyə - 21-ci əsrin çağırışlarına, texnoloji standartlara və qlobal ticarətin yeni reallığına cavab verən bir mərhələyə qədəm qoyur", - deyə Baş nazir vurğulayıb.
Hökumət başçısının sözlərinə görə, layihə çərçivəsində yeni körpülər və tunellər, 100-dən çox mühəndislik qurğusu, təxminən 100 kilometr uzunluğunda yeni yollar tikilib, beynəlxalq standartlara uyğun təhlükəsizlik sistemləri quraşdırılıb.