Ötən ay sərnişin axını 26% artıb
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu, sərnişinlər üçün etibarlı və rahat səyahət mərkəzi olaraq mövqeyini gücləndirməkdə davam edir.
Avtosfer.az xəbər verir ki, 2024-cü ilin noyabr ayında hava limanı 595 min sərnişinə xidmət göstərərək ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 26%-lik artım (470 min sərnişin) nümayiş etdirib.
Bu dövrdə hava limanında ümumilikdə 4,598 uçuş həyata keçirilib. Beynəlxalq istiqamətlər üzrə daşınan sərnişinlərin sayı 549 min nəfərə çatıb ki, bunun 51%-i xarici aviaşirkətlərin, qalan hissəsi isə milli aviadaşıyıcının payına düşüb.
Ən çox sərnişin daşınan istiqamətlər İstanbul, Moskva, Dubay, Tbilisi, Əbu-Dabi və Ankara olub, bu marşrutlar üzrə ümumi sərnişin sayı 269 min nəfərdən çoxdur.
Bakı-Naxçıvan-Bakı marşrutu üzrə 49,610 sərnişinə xidmət göstərilib. Bu istiqamətdə uçuşların sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 15%-lik artım (520 uçuş) nümayiş etdirib, lakin sərnişinlərin sayında 10%-lik azalma müşahidə olunub.
Tranzit sərnişinlərin sayı isə ötən ilin noyabr ayı ilə müqayisədə 55% artaraq 21,674 nəfərə çatıb. Bu göstəricilər Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun qlobal tranzit mərkəzi statusunu daha da möhkəmləndirdiyini təsdiqləyir.
Bakı aeroportu, sərnişinlərə yüksək xidmət keyfiyyəti təqdim edərək və beynəlxalq hava nəqliyyatında müasir standartlara uyğunlaşaraq, regionun dinamik və etibarlı nəqliyyat mərkəzlərindən biri kimi fəaliyyətini davam etdirir.