Bank məlumatlarınız ələ keçirilə bilər - "WhatsApp" istifadəçilərinə xəbərdarlıq
Dünyanın ən çox istifadə edilən mesajlaşma tətbiqlərindən biri olan "WhatsApp"da təhlükəli parametr milyonlarla istifadəçinin şəxsi məlumatlarını və bank hesablarını risk altına salır. Avtosfer.az "milli.az"a istinadən xəbər verir ki, kibertəhlükəsizlik mütəxəssislərinin açıqlamasına görə, istifadəçilərin əksəriyyəti bilmədən "avtomatik yükləmə" funksiyasını aktiv saxlayır. Bu funksiya foto və videoların avtomatik yüklənməsini təmin etsə də, eyni zamanda zərərli faylların və virusların cihazınıza səssizcə daxil olmasına şərait yaradır. Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, PDF və ya şəkil formatında olan fayllar belə gizli viruslar daşıya bilər. Bu fayllar vasitəsilə hakerlər şəxsi şəkillərinizə, sənədlərinizə və bank məlumatlarınıza daxil ola bilər, söhbətlərinizi izləyə və kontaktlarınıza spam mesajlar göndərə bilərlər.
Necə qorunmaq olar?
Dubayda yerləşən Leravi.org təhlükəsizlik platforması bildirir ki, avtomatik yükləməni söndürmək ən effektiv qorunma üsuludur. Bundan sonra fayllar yalnız sizin təsdiqinizlə endiriləcək və bu, şəxsi məlumatlarınızı qorumağa kömək edəcək.