Laçında “MDB ölkələrinin Beynəlxalq Kino Günləri” keçirilir
Xəbər verdiyimiz kimi, 26 avqust - Laçın Şəhəri Günü münasibətilə “MDB ölkələrinin Beynəlxalq Kino Günləri” keçirilir.
Avtosfer.az xəbər verir ki, layihə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, MDB üzrə Dövlətlərarası Humanitar Əməkdaşlıq Fondu və Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının (NAYORA) birgə təşkilatçılığı ilə reallaşır.
Avqustun 26-da şəhərdəki "Laçın" kinoteatrında kino günlərinin açılışı olub.
Tədbirdə Laçın rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Məsim Məmmədov və doğma yurda qayıtmış laçınlı kinosevərlər iştirak ediblər.
Dövlət Film Fondunun şöbə müdiri Rəşad Qasımov çıxış edərək Laçında keçirilən ilk beynəlxalq kino tədbirinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, layihənin təşkilinə görə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinə və digər aidiyyəti qurumlara təşəkkürünü bildirib.
Qeyd olunub ki, üç gün davam edəcək kino günlərində 7 ölkədən səkkiz film nümayiş etdiriləcək.
Sonra tədbir iştirakçıları Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Kino Agentliyinin dəstəyi ilə "Hoçazfilm" kinostudiyasında istehsal olunmuş "Laçın, qubernator və mən" (rejissor: Amil Amal) sənədli filmini izləyiblər.
Ekran işi Azərbaycan Xalq Cumhuriyyətinin hərbi naziri, Qarabağın general-qubernatoru Xosrov bəy Sultanovun həyatı və siyasi fəaliyyətini özündə əks etdirir.
Nümayişdən sonra filmin rejissoru Amil Amal ekran əsərinin ərsəyə gəlməsinə və tədbirin təşkilinə görə bütün qurumlara təşəkkürünü bildirib.
Həmin gün kinosevərlər "Nabat” (rejissor: Rəşid Süleymanov, Qazaxıstan) və “Esimde” (rejissor: Aktan Arım Kubat, Qırğızıstan) filmlərini izləyiblər.
Qeyd edək ki, “MDB ölkələrinin Beynəlxalq Kino Günləri” avqustun 28-də başa çatacaq. Laçında “MDB ölkələrinin Gənclər Düşərgəsi” də davam edir.