Xəzərlə bağlı Putinə məktub göndərildi - Rusiya bu layihədən imtina edir
Rusiya hökuməti Volqa-Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi Kanalının (VCSSC) daha da dərinləşdirilməsi planlarından imtina etmək niyyətindədir.
Avtosfer.az xəbər verir ki, bu barədə “Kommersant” məlumat yayıb.
Qərar Xəzər dənizinin səviyyəsinin kəskin şəkildə düşməsi və dərinləşdirmə işlərinin bahalaşması ilə bağlıdır.
Bu təşəbbüs iyulun 31-də baş nazirin müavini Vitali Savelyevin Rusiya prezidenti Vladimir Putinə ünvanladığı məktubda qeyd olunub. Kanalın dərinliyinin 4,2 metrdən 4,5 metrə çatdırılması üzrə işlər Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin inkişafı üzrə irimiqyaslı layihənin tərkib hissəsi olub.
Həmçinin qeyd olunub ki, 2023-cü ildə VCSSC-də qazma işlərinə 4,08 milyard rubl, o cümlədən büdcədən 2,08 milyard rubl və Rosmorport fondlarından 2 milyard rubl xərclənib.
Bu il dövlət şirkətinin xərcləri 3,51 milyard rubl təşkil edib, 2025-ci il üçün isə 3,53 milyard rubl məbləğində xərclər nəzərdə tutulub. Xəzər dənizinin səviyyəsinin kritik şəkildə düşməsi çıxarılan torpağın həcminin əhəmiyyətli dərəcədə artırılmasını tələb edib və bu, işlərin dəyərinin artmasına səbəb olub.
Məlumata görə, Rosmorport hazırda qazma işlərini maliyyələşdirmək üçün vəsait çatışmazlığı yaşayır.