Yanvarın 1-dən bu maşınların aksiz vergi dərəcələri artırılacaq
“Bu gün ölkədə avtomobillərlə bağlı gömrük rüsumunun artırılması gündəmdə deyil. Lakin ölkəyə gətirilən yüngül minik avtomobillərinin aksiz vergisinin dərəcələri müəyyən kateqoriya avtonəqliyyat vasitələri üzrə gələn il yanvarın 1-dən etibarən artırılacaq”.
Bunu Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin birinci müavini gömrük xidməti general-leytenantı İsmayıl Hüseynov Baku TV-yə müsahibəsində deyib.
O qeyd edib ki, gələn il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsi ilə bağlı qanun layihəsinin qüvvəyə minməsi gözlənilir. Bu təqdirdə mühərrikin işlək həcmi 3 min kub santimetrdən yuxarı və zavod buraxılış tarixi 3 ildən yuxarı olan avtomobillərin aksiz vergi dərəcələri dəyişdiriləcək:
“3001 kub sm-dən 4 min kub sm-dək aksiz vergi dərəcələri 13 manatdan 15 manata, 4001 kub sm-dən 5 min kub sm-ə qədər olan avtomobillərin aksiz vergisinin dərəcəsi 35 manatdan 40 manata, 5001 kub sm-dən yuxarı olanlar isə 70 manatdan 80 manata qaldırılır. Bu qərar 1 ildən 3 ilədək istehsal tarixi olan nəqliyyat vasitələrinə şamil edilməyəcək”.
İ. Hüseynov əlavə edib ki, 2019-cu ilin yanvarın 1-dən tam elektrik mühərrikləri ilə təchiz olunan avtomobillər əlavə dəyər vergisindən azad olunublar. Bu ildən isə hibrid avtomobillərin əlavə dəyər vergisindən azad olunması nəzərdə tutulur.