Güzəştli kartlar nə vaxt istifadəyə veriləcək? - VİDEO
Dünyanın bir çox ölkələrində tələbələr, təqaüdçülər güzəştli kartlardan istifadə edirlər. Azərbaycanda isə vəziyyət fərqlidir.
"Sistem var, üzərində işləyirik" deyilsə də, kartlar hələ istifadəyə verilməyib.
"Avtobusa, metroya çox pulumuz çıxır. Güzəşt olsa, yaxşı olar". "Bizə kartları verəndə dedilər ki, metrodan ödənişsiz istifadə edə biləcəyik. Amma deyildiyi kimi olmadı".
Avtosfer.az xəbər verir ki, bunları Baku TV-nin mövzu ilə bağlı sorğusu zamanı tələbələr deyiblər.
Tələbələr üçün nəzərdə tutulan güzəştlərlə bağlı Elm və Təhsil Nazirliyindən isə bildirilib ki, artıq bir ildir "TələbəPlus" kartı tələbələrin istifadəsinə verilib:
"Bu müddət ərzində layihəyə 400-dən çox partnyor cəlb olunub və tələbələr 75%-dək endirimlərdən yararlanırlar. Hazırda 24 universitetdə təhsil alan 190 min tələbə kartın istifadəçisidir. Kart bank statusuna malik olduğundan tələbələr onu müxtəlif nağdsız ödənişlər üçün rahatlıqla istifadə edə bilirlər".
Nazirlikdən o da bildirilib ki, ictimai nəqliyyatda müxtəlif sosial qruplar üçün güzəştlərin tətbiqi, o cümlədən tələbələr üçün endirimlərin müəyyən edilməsi Təhsilin İnkişafı Fondunun səlahiyyətində deyil. Bu, müvafiq dövlət qurumlarının qərarına bağlıdır.