Nəqliyyat sahəsinə verilmiş biznes kreditlər 1,3 milyard manata yaxınlaşıb
30 aprel 2024-cü il tarixində nəqliyyat sahəsi kreditlərinin həcmi 1 milyard 284,2 milyon manat təşkil edib. Avtosfer.az bu barədə Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir.
Bir il sonra, 30 aprel 2025-ci ildə bu rəqəm 1 milyard 475,3 milyon manata çatıb. Bu, illik müqayisədə 191,1 milyon manat və ya 14,9% artım deməkdir ki, bu da nəqliyyat sektorunda kreditləşmənin əhəmiyyətli dərəcədə böyüdüyünü göstərir.
Son bir ay ərzində nəqliyyat sahəsi kreditlərində cüzi azalma müşahidə olunub.
Belə ki, martın sonunda 1 milyard 478,2 milyon manat olan nəqliyyat kreditləri, aprelin sonunda 1 milyard 475,3 milyon manata düşüb. Bu, 2,9 milyon manatlıq və ya 0,2% bir azalma ilə nəticələnmə deməkdir.
Bu cüzi dəyişiklik, sektorda kredit aktivliyinin nisbətən stabil olduğunu göstərir.
2024-cü ilin sonu ilə 2025-ci ilin aprel ayı arasındakı dövrə nəzər saldıqda, nəqliyyat sahəsi kreditlərində artım qeydə alınıb. 31 dekabr 2024-cü ildə 1 milyard 461,1 milyon manat olan nəqliyyat kreditləri, 30 aprel 2025-ci ildə 1 milyard 475,3 milyon manata yüksəlib. Bu, 14,2 milyon manatlıq, yəni 1,0% bir artım deməkdir. Bu artım, ilin əvvəlindən nəqliyyat sektoruna yönələn maliyyələşmənin davam etdiyini göstərir.