Bakı limanının ADY-yə birləşdirilməsi logistika sisteminin səmərəliliyini artıracaq - Qaydar Abdikerimov
Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının “Azərbaycan Dəmir Yolları” (ADY) QSC-yə birləşdirilməsi Orta Dəhlizin inkişaf dinamikasına müsbət təsir göstərəcək.
Avtosfer.az xəbər verir ki, bunu “Report”a “Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu” Beynəlxalq Assosiasiyasının baş katibi Qaydar Abdikerimov bildirib.
“Biz inteqrasiya prosesini diqqətlə izləyirik və əminik ki, uzunmüddətli perspektivdə bu, logistika sisteminin səmərəliliyinin artmasına gətirib çıxaracaq. İki əsas infrastruktur obyektinin – Bakı limanı və ADY-nin birləşdirilməsi yüklərin aşırılma vaxtını əhəmiyyətli dərəcədə azalda, daşımaların koordinasiyasını yaxşılaşdıra və tranzit axınları üçün vahid idarəetmə həlqəsi yarada bilər. Bu, öz növbəsində, Orta Dəhlizin inkişaf dinamikasına və onun beynəlxalq səviyyədə rəqabət qabiliyyətinə müsbət təsir göstərəcək”, - qeyd edib.
Xatırladaq ki, 2025-ci il fevralın 25-də Prezident İlham Əliyev “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin yenidən təşkili haqqında fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, ADY “Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı” QSC-nin ona qoşulması ilə yenidən təşkil edilir.