Bakıda qadın avtobus sürücüləri işə başladı
Bu gündən etibarən paytaxtın sərnişindaşıma sistemində qadın sürücülər rəsmi olaraq fəaliyyətə başlayıblar.
Avtosfer.az xəbər verir ki, onların işə adaptasiya dövründə peşəkar mentor-sürücülər tərəfindən praktik dəstək göstərilir.
Xatırladaq ki, ictimai nəqliyyatda qadınların payını artırmaq məqsədilə Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi (AYNA) xüsusi hazırlıq proqramı həyata keçirib.
Bu proqram çərçivəsində qadın namizədlər avtobusun idarə olunmasına dair nəzəri biliklər və praktiki hazırlıq mərhələlərindən keçiblər.
Təlim zamanı yalnız sürücülük vərdişləri deyil, həm də düzgün davranış qaydaları, sərnişinlərlə ünsiyyət etikası və təhlükəsizlik prinsipləri öyrədilib.
İştirakçılar manevr etmə, dayanma və durma qaydalarının tətbiqi, baxış bucaqlarının düzgün seçilməsi kimi mövzular üzrə praktiki çalışmalar aparıblar.
Proqramın əsas bölmələri mürəkkəb yol şəraitində idarəetmə, dar məkanlarda ön və arxa parketmə, slalom üzrə çalışmaları, döngələrdə optimal trayektoriyanın müəyyən edilməsi və təhlükəsiz məsafənin qorunması kimi bacarıqları əhatə edib.
Bundan başqa, sürücülər müxtəlif yol və hava şəraitlərində qəza ehtimalını minimuma endirmək üçün tələb olunan mühüm praktiki biliklər əldə ediblər.
Namizədlər həmçinin xüsusi seçilmiş marşrutlarda sınaq idarəetmələrinə cəlb olunublar.
“BakuBus” MMC-də işə başlamaq istəyən xanımlar müraciət göndərdikdən sonra tibbi müayinədən, psixoloji testlərdən və təhlükəsizlik baxımından uyğunluq yoxlamalarından keçiblər. Bütün mərhələləri uğurla tamamlayan namizədlər rəsmi şəkildə sürücü kimi işə qəbul olunublar.
İşə qəbul prosesinin son mərhələsində onlar üçün “Təhlükəsiz sürücülük və ehtiyatlı idarəetmə” mövzusunda əlavə təlim də keçirilib. Bu təlimdə sürücülərə real və potensial təhlükəli situasiyalara düzgün reaksiya vermə, qəfil manevr etmə bacarıqları və təhlükəsiz sürücülük prinsipləri aşılanıb.