DYP kimlərə hörmət edir? AÇIQALAMA
Bakı Şəhər Dövlət Yol Polis İdarəsi (BŞDYPİ) sükan arxasında qayda pozuntusuna yol verən bəzi vəzifəli şəxslərin, yaxud onların qohumlarının guya məsuliyyətə cəlb edilməməsi ilə bağlı xəbərlərə münasibət bildirib. Avtosfer.az-ın məlumatına görə, BŞDYPİ-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi Vaqif Əsədov "Report"a açıqlamasında bildirib ki, sükan arxasında kimliyindən asılı olmayaraq qayda pozan və ya sərxoş sürücü aşkarlanırsa, birmənalı məsuliyyətə cəlb olunur: "Bakı şəhərində bu ilin əvvəlindən bu günə 7 minə yaxın sərxoş sürücü aşkar edilərək məsuliyyətə cəlb edilibsə, bu, o deməkdir ki, hər hansı bir vəzifə sahibi olsa belə sərxoş vəziyyətdə sükan arxasında olması aşkarlanırsa məsuliyyətə cəlb olunur. Yəni, bu gün hər hansı bir vəzifə sahibi olmasından asılı olmayaraq, sürücü qayda pozuntusuna yol verirsə, məsuliyyətə cəlb edilməlidir. Yol polisinin tanınmış şəxslərə, müğənnilərə, səhnə ustalarına "hörmətlə yanaşır" ifadəsini yaxşı əlamət kimi qəbul edirəm. Əslində, yol polisi nəinki tanınan şəxslərə, nəinki sənətçilərə bütövlükdə hər kəsə humanistcəsinə yanaşır, hər kəsə bilik və bacarığından istifadə edərək yardım etməyə çalışır. Eyni zamanda, təhlükəsizliyi təmin etmək istiqamətində səlahiyyəti çərçivəsində müəyyən tədbirləri həyata keçirməyə məcburdur ki, bu da sonda hər hansı bir cərimənin ödənilməsi deməkdir. Cəriməni ödəməyən vətəndaş tərəfindən bəhanələr də irəli sürülür. Bu bəhanələr isə vətəndaşları məsuliyyətdən azad edə bilməz. Sükan arxasında kimliyindən asılı olmayaraq sürücü yol hərəkəti qaydasını pozursa, məsuliyyətə cəlb edilməlidir. İnzibati xəta törədən hər bir hərəkət iştirakçısı dilindən, dinindən, irqindən, mövqeyindən, mənsubiyyətindən, vəzifəsindən asılı olmayaraq məsuliyyətə cəlb olunmalıdır. Bu gün Dövlət Yol Polis əməkdaşları kimliyindən asılı olmayaraq törədilən xətalara görə, həmin vətəndaşları məsuliyyətə cəlb edir".