Astanada “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin tətbiq edilməsindən bəhs edilib
Qazaxıstanda “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsi həyata keçirilir, onun çərçivəsində bütün yükdaşımaların izlənməsi üçün vahid rəqəmsal logistika xəritəsi yaradılacaq. Avtosfer.az xəbər verir ki, bu barədə maliyyə naziri Madi Takiyev hökumətin iclasında məlumat verib. Layihənin məqsədi yükdaşıma haqqında məlumatların vizuallaşdırılmasıdır ki, bu da yol və keçid məntəqələrində yüklülüyü müəyyən etməyə, həmçinin yol infrastrukturunun inkişafını təhlil etməyə imkan verəcək. “Layihə çərçivəsində gömrük postları, yanacaqdoldurma məntəqələri, müvəqqəti saxlama anbarları, nəzarət məntəqələri və ödəniş toplama məntəqələri rəqəmsallaşdırılacaq və xəritədə geolokasiya ediləcək”, - deyə nazir izah edib. Yeni sistem elan edilmiş marşrutdan kənarlaşmaları operativ şəkildə müəyyən etməyə və potensial saxta tranzitin qarşısını almağa kömək edərək əlavə nəzarət səviyyəsini təmin edəcək. “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) müxtəlif ərazilərdən, o cümlədən Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Qazaxıstan və Türkmənistandan keçəcək rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizinin yaradılması üzrə meqalayihədir. Bu rəqəmsal infrastruktur yüksək məlumat ötürmə sürəti və minimum gecikmə ilə ən səmərəli və daha qısa marşrutu təmin edəcək, regional əməkdaşlığı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirəcək və bu ölkələrin davamlı inkişafına kömək edəcək.