Aviaşirkət yanlış reklama görə 500 min avro cərimələnib
İtaliya Antiinhisar Orqanı (AGCM) “Wizz Air” şirkətini “All You Can Fly” abunəliyini təşviq edərkən ədalətsiz kommersiya təcrübələrinə görə 500 min avro cərimələyib. Avtosfer.az "AZƏRTAC"a istinadla xəbər verir ki, proqram sabit qiymətə limitsiz uçuşlar etmək imkanı kimi reklam edilib, lakin təqdim olunan paketin əhəmiyyətli məhdudiyyətləri gizlədilib və ya zəif şəkildə çatdırılıb.
Belə ki, 599 avroluq abunə (erkən sifariş dövründə 499 avro) müştərilərə aviaşirkətin beynəlxalq reyslərində uçmağa imkan verib. Lakin AGCM-in araşdırması göstərib ki, təklif sərnişinlərə səhv şəkildə çatdırılan çoxsaylı məhdudiyyətlərlə müşayiət olunub. Əsas pozuntular arasında sifariş pəncərələri haqqında kifayət qədər məlumat verilməməsi var. Məsələn, oturacaq seçimi uçuşdan 72 saat əvvəl məhdudlaşdırılıb – reklama məhdud sayda boş oturacaqlar, aydın olmayan şərtlər və qaydalar daxil edilib.
Bundan əlavə, abunə şərtləri və qaydalarında “Wizz Air” aviaşirkətinin səbəb göstərmədən xidməti birtərəfli şəkildə dəyişdirməsinə və ya dayandırmasına imkan verən müddəalar var idi. Sərnişinlərə ləğv və ya geri ödəmə üçün son dərəcə məhdud seçimlər verilir. Sanksiyaların bir hissəsi olaraq, şirkətdən AGCM qərarından bir parçanı veb-saytında yerləşdirməsi tələb olunur.
Bu, “Wizz Air” aviaşirkətinin ilk pozuntusu deyil: 2024-cü ildə Macarıstan tənzimləyicisi aviaşirkəti əlavə xidmətlər haqqında məlumatları gizlətdiyinə və daha bahalı paketləri təşviq etdiyinə görə 307 milyon forint (1 avro = 380 forint) məbləğində cərimələyib. Son qərardan sonra “Wizz Air” şirkətinin London Fond Birjasındakı səhmləri 0,8% ucuzlaşıb.