Tehran-Ankara dəmir yolu xəttinin istifadəyə veriləcəyi tarix açıqlandı
İran İslam Respublikası Dəmir Yollarının idarəedici direktoru Cabbar-Əli Zakeri yaxın iki ay ərzində Tehranı Ankara və Əfqanıstanda Herat ilə birləşdirən yeni qatar marşrutlarının işə salınması planlarını açıqlayıb. Avtosfer.az "Unikal"a istinadən xəbər verir ki, o bu sözləri bazar günü yollar və şəhərsalma naziri Farzaneh Sadeghin də qatıldığı sərnişin dəmir yolu xidmətlərinə sərmayələrin qeyd edilməsi mərasimində deyib. Zakeri qeyd edib ki, Tehran-Ankara qatarının iki ay ərzində, Herat marşrutunun isə bir ay ərzində işə salınması planlaşdırılır. O əlavə edib ki, Türkmənistanın Marıya və Tacikistanın Düşənbəsinə qatar marşrutlarının açılması da planlaşdırılır. Zakeri beş illik gecikmədən sonra Tehran-Van qatarının bu yaxınlarda fəaliyyətə başlamasına işarə edərək bildirib ki, İrandan gələn bütün beynəlxalq qatar marşrutları ölkələr arasında əlaqəni gücləndirməyə kömək edəcək. O, həmçinin İranın dəmir yolu potensialını mühüm gəlir mənbəyi kimi qeyd edərək, turist qatarlarının inkişafının vacibliyini vurğulayıb.