Birinci rübdə nəqliyyat dəhlizlərində daşınan yüklərin miqdarı açıqlandı
Bu ilin yanvar-mart aylarında nəqliyyat dəhlizlərində dəmir yolu nəqliyyatı ilə 3 milyon 672,1 min ton, dəniz nəqliyyatı ilə 1 milyon 763,9 min ton və avtomobil nəqliyyatı ilə 2 milyon 553 min ton yük daşınıb.
Dövlət Statistika Komitəsindən Avtosfer.az-a verilən məlumata görə, Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi ilə daşınmış yüklərin həcmi 3 milyon 994,8 min ton, o cümlədən Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizi ilə 1 milyon 875,4 min ton, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi ilə 2 milyon 441,1 min ton, Şimal-Qərb nəqliyyat dəhlizi ilə 1 milyon 418,4 min ton, Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizi ilə daşınmış yüklərin həcmi isə 134,7 min ton təşkil edib.
Dəmir yolu nəqliyyatı ilə daşınmış yüklərin 46,3 faizini, avtomobil nəqliyyatı ilə daşınmış yüklərin 45,2 faizini, dəniz nəqliyyatı ilə daşınmış yüklərin 95,2 faizini tranzit yüklər təşkil edib.