Bu il neçə vətəndaşımız ipoteka ilə ev ala biləcək?
"Sabahdan ipoteka kreditlərinin alınması üçün müraciətlər mümkün olacaq. İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu artıq 2025-ci il ərzində ipoteka kreditlərinin verilməsi üçün banklara ipoteka kreditlərinin verilməsi üçün limitlər ayırıb. Sabah adi ipoteka kreditlərinə, birisi gün isə güzəştli kreditlərə müraciət aktiv olacaq".
Avtosfer.az xəbər verir ki, bu barədə iqtisadçı deputat Vüqar Bayramov özünün "Facebook" hesabında paylaşım edib:
"Bu il ipoteka kreditlərinin verilməsi üçün dövlət büdcəsindən əlavə 100 milyon manat ayrılacaq. Dövlət büdcəsindən ayrılan bu vəsaitlər sosial ipoteka kreditlərinin maliyyələşdirilməsi üçün istifadə olunur. Praktik olaraq, hər maliyyə ilində güzəştli ipoteka kreditlərinin verilməsi üçün ayrılmalar olur və həmin ilin payızında vəsait nizamnamə kapitalına əlavə olunur. Qeyd edək ki, güzəştli kreditlər maksimum məbləğ 100 min manat olmaqla 4 faizlə 30 il müddətinə təklif olunur".
Deputat bildirib ki, bu il yanvarın 21-də fond 100 milyon manatlıq istiqrazlar emissiya edib:
"Bu vəsait adi ipoteka kreditlərinin verilməsi üçün istifadə olunur. Ötən ildə fondun vəsaiti hesabına müvəkkil banklar tərəfindən 439.8 milyon manat həcmində 4 685 ipoteka krediti, o cümlədən 357.7 milyon manat məbləğində 3 609 adi ipoteka krediti və 82.1 milyon manat məbləğində 1 076 güzəştli ipoteka krediti verilib. 2025-ci ildə dövlət büdcəsindən fonda ayrılan vəsaitin həcmi 2024-cü il ilə müqayisədə 87.7 milyon manatdan 100 milyon manata çatdırıldığı üçün bu il daha çox vətəndaşımızın ipoteka kreditlərindən yararlanacağı gözlənilir. Bu o deməkdir ki, 2025-ci ildə 5 minə yaxın vətəndaşımız ipoteka hesabına mənzil sahibi ola biləcək.
Qeyd edək ki, indiyədək fond tərəfindən 52 min 798 ipoteka krediti verilib. Verilmiş ipoteka kreditlərinin məbləği isə 3 milyard 338 milyon manatdan çoxdur".