Hərbi Prokurorluq: "Bu il hərbi sahədə qeydə alınmış cinayətlər 100 faiz açılıb"
"Səmərəli fəaliyyət nəticəsində 2025-ci ilin yanvar ayında Hərbi Prokurorluqda qeydə alınmış cinayətlər 100 faiz açılıb".
Bu barədə Avtosfer.az-a Azərbaycan hərbi prokurorunun böyük köməkçisi - Hərbi Prokurorluğun Mətbuat Xidmətinin rəhbəri, baş ədliyyə müşaviri Firad Əliyev məlumat verib:
Onun sözlərinə görə, Hərbi Prokurorluq orqanları ilə Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, Daxili Qoşunlar və digər hərbi qurumlar arasında yaranmış qarşılıqlı sağlam və işgüzar əlaqələrin, həmçinin birgə səmərəli fəaliyyətin, o cümlədən görülmüş qabaqlayıcı tədbirlərin nəticəsində 2025-ci ilin yanvar ayında Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrində əmri icra etməmə (Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin (CM) 328-ci maddəsi), fərarilik (CM-in 334-cü maddəsi), silahla və ətrafdakılar üçün yüksək təhlükə törədən əşyalarla davranış qaydalarını pozma (CM-in 350-ci maddəsi), maşınları idarəetmə və istismar qaydalarını pozma (CM-in 351-ci maddəsi), qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma (CM-in 126-cı maddəsi) və qəsdən adam öldürmə (CM-in 120-ci maddəsi) cinayətləri qeydə alınmayıb.