Bakıda yol polisi piyada keçidlərində belə xidmət aparır - VİDEO
Bakıda son vaxtlar nəqliyyatın və piyadaların hərəkətinin normallaşması və intensivlik müşahidə olunur. Avtosfer.az xəbər verir ki, bunu təmin etmək üçün DYP yeni iş metodunu tətbiq edir. Artıq DYP-nin kameralarında sıxlıq müşahidə olunan nöqtələr aşkarlanan kimi dərhal rəhbərliyə məruzə olunur və əraziyə naryadlar təhkim edilir. Təqdim etdiyimiz video dünən Koroğlu Rəhimov küçəsində çəkilib. Burada daim sıxlıq olduğu üçün DYP əməkdaşları ərazidə müşahidə aparıb və məlum olub ki, piyadaların keçidlərdən xaotik şəkildə istifadə etməsi nəqliyyat axınını ləngidir. Buna görə DYP rəhbərliyinin göstərişi ilə ərazidəki piyada keçidlərinə nizamlayıcı əməkdaşlar cəlb edilib. Onlar sayəsində piyadaların qrup şəklində yoldan keçməsi təmin edilir. Nəticədə həm piyadaların, həm də nəqliyyat vasitələrinin növbəli və təhlükəsiz hərəkəti təmin edilir.
Qeyd edək ki, belə təcrübə Avropada da tətbiq edilir. Piyadalar yolu tək-tək yox, bir-birini gözləməklə qrup şəklində keçirlər. Bizdə hələ ki, piyadalarda bu vərdiş formalaşmadığı üçün DYP əraziyə birbaşa nəzarət etməklə hərəkət balansını təmin edir.