Şəki DYP universitetdə tədbir keçirib - FOTO
Şəki Dövlət Yol Polisi yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin təbliğinə dair 2019-2023-cü illər üçün Dövlət Proqramının məqsədlərinə uyğun, eləcə də "Piyadaların intizamının artırılmasına dair" Daxili İşlər Nazirliyinin müvafiq göstərişinin icrası ilə əlaqədar ,təhsil müəssisələrində maarifləndirmə tədbirlərini davam etdirir.
Bu dəfə, Şəki Dövlət Yol Polisi orta məktəb şagirdlərini deyil, universitet tələbələrini maarifləndirdi.
03 dekabr 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Şəki filialında keçirilən tədbir zamanı, Şəki Dövlət Yol Polis Bölməsinin təbliğat və təşviqat üzrə inspektoru, polis baş leytenantı Tural Niftalıyev, tələbələrə piyadanın vəzifələri barədə ətraflı məlumat verib,onları maraqlandıran sualları cavablandırıb. Tələbələrə, küçə və yollarda hərəkət edən zaman,mobil telefondan xüsusilədə qulaqlıqdan istifadə etməmələri tövsiyyə olunub.İzah olunub ki,küçə və yollarda hərəkət edən zaman piyada qulaqlıqdan istifadə etməklə mobil telefonla danışarsa və ya musiqiyə qulaq asarsa bu vaxt, yaxınlaşan nəqliyyat vasitəsinin səsini eşitməyəcək həm öz həyatını həmdə sürücüləri təhlükədə qoyacaq. Bundan başqa, son zamanlar, xüsusilədə yeniyetmələr və gənclər arasında küçə və yollarda hərəkət edən zaman mobil telefonla “WhatsApp” yazışmalarına yol verilirki, bu zaman qəzanın baş verməsinə daha çox zəmin yaranır.
Dövlət Yol Polis Bölməsinin təbliğat və təşviqat üzrə inspektoru, polis baş leytenantı Tural Niftalıyev, Dövlət Yol Polisi tərəfindən görülən bu və ya digər tədbirlərin insanların həyat və sağlamlığının qorunmasına xidmət etdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, tələbələrin maarifləndirilməsində əsas məqsəd , yeniyetmələrin iştirakı ilə baş verə biləcək yol nəqliyyat hadisələrinin qarşısının alınması istiqamətində profilaktiki tədbirlərin gücləndirilməsidir.
Azərbaycan Dövlət Pedoqoji Universitetinin Şəki filialının elmi işlər üzrə direktor müavini, dossent Nuralı Çələbiyev çıxış edərkən, belə tədbirlərin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edərək, tələbələrlə maarifləndirici tədbirin keçirilməsinə görə, Dövlət Yol Polis Bölməsinin təbliğat və təşviqat üzrə inspektoru, polis baş leytenantı Tural Niftalıyevə öz minnətdarlığını bildirib.
Tədbirin sonunda, universitetin müəllim və tələbələri ilə xatirə şəkli çəkdirilib.