“QAZ” yeni nəsil avtobusun buraxıldığını elan etdi
Avtomobil istehsalçısı olan “QAZ” şirkəti yenilikləri ilə gündəmə gəlib.
Avtosfer.az Gazeta.ru-ya istinadən xəbər verir ki, yeni orta sinif CITYMAX-9 avtobusunun istehsalına 2022-ci ilin dördüncü rübündə başlanılacaq, bu barədə QAZ Qrupu məlumat yayıb.
“CITYMAX-9, gələcəkdə uzunluğu 9-19 m, tutumu 70-dən 200 nəfərə qədər olan avtomobilləri özündə birləşdirəcək və Azərbaycanın bütün avtobus zavodlarında istehsal olunacaq yeni nəsil GAZ Group avtobuslarının ilk modelidir” deyə avtomobil istehsalçısı bildirib.
Yenilik şirkətin seriyasında ilk arxa mühərrikli avtobus modeli olacaq. Avtobus vahid platforma üzərində qurulub, digər modellər daha sonra bunu alacaqlar. Onun uzunluğu 9 metr, tutumu isə 77 sərnişin olacaq. İstehsalçı vurğulayır ki, CITYMAX-9 öz sinfində ən böyük aşağı mərtəbə sahəsinə malikdir (10 kv. m).
Əvvəlcə CITYMAX-9 yalnız dizel mühərriki (YAMZ-534 mühərriki və GAZ avtomatik transmissiyası) ilə istehsal ediləcək, daha sonra qaz və elektrik mühərriklərindən istifadə etməklə genişləndirilməsi planlaşdırılır. Qeyd olunur ki, YaMZ mühərrikli avtobusların lokallaşdırılması səviyyəsi təxminən 90% təşkil edəcək.