Bakıda əhali sıxlığı: Metro ağır “yük” altında
Bu gün Bakı metrosunda nasazlıq yaranıb.
Bu barədə "Bakı Metropoliteni" QSC-nin mətbuat xidmətinin rəhbəri Bəxtiyar Məmmədov məlumat yayıb.
O bildirib ki, "Dərnəgül-Bakmil" istiqamətində hərəkət edən qatarın vaqonlarından birinin qapısının bağlanmasında nasazlıq ehtimalı olduğuna görə sərnişinlər düşürülüb:
"Qrafikə uyğun olaraq "Bakmil" stansiyasından "Nərimanov" elektrik deposuna hərəkət etməli olan qatara texniki baxışın depo şəraitində keçirilməsi qərarı verilib".
Qeyd edək ki, metro ilə bağlı narazılıqlar hər gün daha da artır. Qatarların gecikməsi, qatarlar arasında intervalın çox olması, eyni zamanda sıxlıq hələ də öz müsbət həllini tapmır.
Maraqlıdır, metroda problemlərin həlli istiqamətində köklü dəyişikliklər ola bilər?
Məsələ ilə bağlı "Bakı Metropoliteni" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Bəxtiyar Məmmədov bildirib ki, metrodan istifadə etmiş sərnişinlərin sayı 6,1 % artıb:
"Bu rəqəm kiçik görünsə də, qatarların sayı və tutumuna görə yüksək rəqəmdir. Sıxlıq ötən illərə nəzərən daha da artıb. Belə ki, metrodan istifadə sayı 2019-cu ildəki artıma yaxınlaşıb.
Xüsusilə qarşıdan gələn Yeni il bayramı ilə bağlı axın istiqaməti dəyişir. İnsan resursları stansiyaların bəzilərində sıxlıq olan yerlərdə tədbirlərin görülməsi istiqamətində işlər aparır.
Bildirim ki, xüsusilə "Koroğlu", "20 Yanvar", "Memar Əcəmi" və "İnşaatçılar" stansiyalarında sərnişin sayı daha çoxdur. Bu sıxlıqlarla əlaqəli qatarlar normativdən da artıq dayanır".
Bəxtiyar Məmmədov qeyd edib ki, Avropa İnvestisiya Bankı Bakı Metropoliteninin müasirləşməsində dəstək göstərəcək:
"Bununla bağlı Avropa İnvestisiya Bankı ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi arasında memorandum imzalanıb. Yeni 9 stansiyanın inşa olunması nəzərdə tutulub ki, bu da yerüstü nəqliyyatda sıxlığın azalmasına kömək edəcək. Bakıya növbəti ildə 4 qatar (20 vaqon) gətirilməsi nəzərdə tutulub.
Eyni zamanda, Bakı şəhərinin 2040-cı ilədək inkişafına dair Baş Planında tramvay və metrobus ictimai nəqliyyat növlərinin yaradılması da nəzərdə tutulur".