İkinci əl avtomobillərin təkrar satışı ilə yaranan ƏDV öhdəlikləri müzakirə edilib - FOTO
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətində 2-ci əl avtomobillərin təkrar satışı hesabına yaranan ƏDV öhdəlikləri müzakirə edilib.
Məlumata görə, müzakirələr Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi siyasəti baş idarəsi, İqtisadi təhlil və proqnozların icrasına nəzarət baş idarəsi və avtomobil dilərlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə baş tutub.
Tədbirdə "Azərbaycan Avtomobil Dilerləri Assosiasiyası" İctimai Birliyi avtomobil bazarının cari vəziyyəti barədə statistik məlumatlar səsləndirib. Qanunvericlikdə tətbiq olunan yeni güzəşt mexanizmləri sayəsində son illər elektrik və hibrid mühərrikli avtomobillərin sayında artım olduğu diqqətə çatdırılıb. Görüş zamanı rəsmi dilerlərin avtomobil bazarında mövcud çətinlikləri müzakirə edilib, bu istiqamətdə Türkiyə, Qazaxstan və digər ölkələrin təcrübələri qeyd olunub. Daha sonra kreditləşmə, nisyə qaydada satış və rəsmi dilerlər tərəfindən 2-ci əl avtomobillərin təkrar satışında yaranan ƏDV öhdəlikləri ətrafında məsələlərə toxunulub.
Dövlət Vergi Xidmətinin əməkdaşları vergi qanunvericilyinin bəzi aspektərini izah edib, işitrakçıların suallarını cavablandırıb, gələcəkdə belə görüşlərin davam etdirilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.