Sürücülərin yanacaqla bağlı yol verdiyi bu səhv avtomobilə ziyan vurur- ARAŞDIRMA
Nəqliyyat vasitələri sahibləri üçün mühüm xəbərdarlıq edilib. Mütəxəssislər bildirirlər ki, uzun müddət bidon və ya konteynerlərdə saxlanılan benzin və dizel yanacağı mühərrik üçün ciddi risk yarada bilər. Mexaniklərin sözlərinə görə, köhnə yanacaqla avtomobilə yanacaq doldurmaq yanacaq sisteminin sıradan çıxmasına və yüksək təmir xərclərinə səbəb olur.
Avtosfer.az xəbər verir ki, bir çox sürücü ehtiyat məqsədilə yanacağı bidonlarda saxlayır. Lakin həm benzin, həm də dizel yanacağının saxlama müddəti məhduddur və uyğun şərait olmadıqda yanacaq daha tez xarab olur. Konteynerə havanın daxil olması, qapağın yaxşı bağlanmaması və temperatur dəyişkənliyi yanacağın keyfiyyətini azaldır, benzinin oktan ədədi aşağı düşür və tərkibi dəyişir.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, çirklənmiş və köhnə yanacaq mühərrikin nizamsız işləməsinə, yanacaq filtrlərinin tutulmasına, enjektorların zədələnməsinə və avtomobilin çətin işə düşməsinə səbəb ola bilər. Xüsusilə rütubətli mühitdə saxlanılan yanacağa su qarışması riski daha yüksəkdir ki, bu da mühərrik üçün əlavə təhlükə yaradır.
Köhnə benzini kəskin və qeyri-adi qoxusundan, rənginin tündləşməsindən və qabın dibində çöküntü əmələ gəlməsindən tanımaq mümkündür. Bu əlamətlər müşahidə olunarsa, həmin yanacağın istifadəsi tövsiyə edilmir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, köhnə yanacağı təzə yanacaqla qarışdırmaq hər zaman təhlükəsiz deyil və ən doğru seçim onu tamamilə istifadə etməməkdir.