Bakıda qanunsuz parkinqlərin sayı 3 mindən 8 minə çatıb
NəqliyyatNazirliyininNəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzi (NİİM) Bakı ŞəhərİcraHakimiyyətinə (BŞİH) paytaxtdaavtomobillərinküçələrdə parklanması üçün 288 müvəqqətiduracaqyerininyaradılması barədə təklifgöndərib. BunuTrend-ə açıqlamasındaNİİM-in İctimai əlaqələrüzrə mütəxəssisiŞəfaMehmanqızı deyib. Onunsözlərinə görə, NİİMtərəfindənaparılanaraşdırmalargöstərirki, Bakıdaqanunsuzparkinqlərinsayı həddindənartıq çoxdur: "Məsələn, araşdırmaaparılarkən 2012-ciildə 3050 qanunsuzavtomobilparkinqiqeydə alınmışdısa, 2013-cü ildə onlarınsayı 8 minə çatıb. Qanunsuzparkinqlərə dahaçoxisə ÜzeyirHacıbəyov, Bülbülvə Zərifə Əliyevaküçələrində rastgəlməkolur". NNİM-insözçüsününfikrincə, Bakı ŞəhərİcraHakimiyyətininyolkənarlarındaavtomobilsaxlanılmasınaqoyduğuqadağanı icraetməkisə heç də asanolmayacaq. Çünki hələki yerüstü qanuni parkinqlər yoxdur. Vəziyyətdən çıxış yolunu isə NİİM müasir intellektual parkinqlər yaradılana qədər müvəqqəti parkinqlərin yaradılmasında görür: " Mərkəz 2 il müddətində 185 nöqtədə apardığı araşdırmaların əsasında paytaxtda küçə parklanması üçün 288 müvəqqəti duracaq yeri təklif edir. Hazırda bununla bağlı NİİM və BŞİH arasında müzakirələr aparılır". Ş.Məhmanqızı qeyd edib ki, NİİM-in işinin bir hissəsi də qanunsuz parklanmaya nəzarət etməkdən ibarətdir. Mərkəzin bütün texniki avadanlıq və kameraları, NİİM-in dayanacaqlarda avtobus-informasiya terminalları, DİN-in ümumi sistemə inteqrasiya olunmuş müşahidə kameraları, eləcə də sürücülərin baza məlumatları ona imkan verir ki, parklanma işlərinə nəzarəti tam həyata keçirə bilsin.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyev aprelin 13-də Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclasında Bakının küçə və prospektlərindəki qanunsuz parkinq məsələsi ilə bağlı iradını bildirib. Dövlət başçısının iradından sonra aprelin Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Hacıbala Abutalıbov 17-də paytaxtın küçə və prospektlərində yol kənarında avtomobillərin qanunsuz saxlanılmasına qarşı tədbirlər görülməsi barədə sərəncam imzalayıb.