Bəs bundan başqa yük avtomobillərinin şəhər yollarında yaratdığı təhlükəni azaltmaq üçün hansı əlavə tədbirlər görülməlidir?
Avtosfer.az xəbər verir ki, bununla bağlı Sfera.az-a açıqlama verən nəqliyyat məsələləri üzrə mütəxəssis Raqif Raufoğlu bildirib ki, yol polisi bu mövzuda kifayət qədər haqlıdır, amma məsələni elə yol polisi özü də həll edə bilər:
“Başqa bir qurumun onlara nəsə deməsinə ehtiyac yoxdur. Nəzarəti məhz yol polisi gücləndirməlidir. Hazırda həqiqətən də bu yük maşınları gecə və gündüz daim yollardadırlar, bir sıra hallarda yollarda digər nəqliyyat vasitələrinin hərəkətinə çətinlik yaradırlar”.
Ekspert birinci növbədə qanunun aliliyinin təmin olunmasının vacibliyini vurgulayıb:
“Bəzi yük avtomobilləri hətta icazə verilməyən vaxtlarda belə hərəkət edirlər. Halbuki belə olmamalıdır. İcazə verilən vaxtlarda da yük avtomobilləri qaydalar çərçivəsində hərəkət etməlidir. Bəzi yük avtomobilləri qum-palçıq tökə-tökə, yolu dağıda-dağıda hərəkət edirlər. Yolların boş olmasına baxmayaraq, ötmə zolağı ilə hərəkət edirlər, işıq yandırıb yol vermələrini istəyəndə isə çəkilmək istəmirlər. Ağır avtomobilləri idarə edənlər məsuliyyətlərini dərk etmirlər. Bu gün gördüyümüz mənzərə də məhz bunun nəticəsidir. Əgər qarşısı alınmasa, daha ciddi problemlər yaranacaq. Çünki bəzi yük maşınlarını idarə edənlər özlərini xüsusi şəxs kimi aparırlar, istədiklərini edirlər”.