İşıqfora yaxınalaşan sürücü sürətini bilərəkdən azaltmadı və… - VİDEO
Paytaxtda tez-tez rast gəldiyimiz mənzərələrdən biri də qırmızı işıqda keçən sürücülərdir. Bu cür məsuliyyətsiz davranışlar təkcə həmin sürücünün deyil, həm də digər yol iştirakçılarının həyatını risk altına atır.
Yol hərəkəti qaydaları insanların təhlükəsizliyi üçün nəzərdə tutulub. Qırmızı işıq, “dayan” siqnalıdır və bu işarəyə məhəl qoymamaq qəzaya səbəb ola bilər. Təəssüf ki, bəzi sürücülər tələskənlik və ya diqqətsizlik səbəbilə bu qaydanı pozur, nəticədə piyadalari və digər sürücüləri təhlükəyə atırlar.
Avtosfer.az xəbər verir ki, Bakının Nərimanov rayonunda da analoji hal baş verib. Belə ki, 90-UR-727 dövlət nömrə nişanlı “Mercedes” markalı avtomobilin sürücüsü işıqforun qırmızı işığında keçərək yol hərəkəti qaydalarını kobud şəkildə pozub.
Qeyd edək ki, qaydaları bu cür pozan sürücülər İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 327.2-ci maddəsinə əsasən, 3 bal və 10 manat məbləğində cərimə edilir.