Rayonlararası gediş-gəlişlə bağlı ən çox verilən suallara - DYP-dən CAVAB
Ölkəmizdə karantin rejiminin yumşaldılması ilə əlaqədar rayonlararası gediş-gəliş bərpa edilib. Buna baxmayaraq Bakı, Sumqayıt, Abşeron, Lənkəran və Gəncə şəhər və rayonları ilə bağlı məhdudiyyətlər qalmaqdadır.
Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi, polis polkovniki Kamran Əliyev rayonlararası gediş-gəlişlə bağlı ən çox verilən sualları "MediaPost"a cavablandırıb:
- Qeydiyyatı Bakıda olan və karantinə görə Bakıda qalan şəxs başqa rayonlara gedə bilərmi?
- Xeyr, başqa rayona gedə bilməz. Abşeron, Bakı, Gəncə, Sumqayıt və Lənkəran sakinləri yalnız SMS və yaxud da icazə portalında icazəsi olan şəxslər, yəni hərəkətinə icazə verilmiş şəxslər hərəkət edə bilərlər. Bu da rayonlara getmək üçün deyil. Bu rayon və şəhərlərin sakinləri başqa bölgələrə gedə bilməzlər. Eləcə də digər rayon və şəhərlərdə yaşayanlar da adıçəkilən 5 inzibati əraziyə gələ bilməzlər. Amma başqa rayonlar arasında gediş-gəliş mümkündür.
- İş yeri barədə rəsmi sənədi olmayan və Bakıda işləyən şəxslər Bakıya qayıda bilərmi?
- Əgər hər hansı bir vətəndaşın işlədiyi sahənin fəaliyyətinə icazə verilibsə və həmin şəxslərin adları işəgötürən tərəfindən icazə portalına daxil olunubsa, gəlib işləyə bilərlər. Adı icazə portalında olmayan şəxslərin Bakıya gəlməsinə icazə verilmir.
- Bakı qeydiyyatı olub karantindən əvvəl rayona gedən şəxslər Bakıya qayıda bilərmi?
- Bakı qeydiyyatı olub rayonda qalan şəxslərin bura qayıtmasına icazə verilir. Bakı, Sumqayıt, Gəncə, Lənkəran və Abşeronda vətəndaşların işlədiyi yer varsa, rəsmi olaraq iş yerinin fəaliyyətinə icazə verilibsə, onu işəgötürən tərəfindən elektron imzadan istifadə edilməklə icazə portalına onun haqqında məlumat daxil edildikdən sonra gələ bilər.
- Məsələn, Bakı qeydiyyatı olan şəxslər karantindən əvvəl tutaq ki, Ağstafaya gedibsə, indi oradan başqa bir rayona - Şəmkirə getmək istəyir. Həmin şəxslərin hərəkətinə icazə verilirmi?
- Əgər daimi qeydiyyatı Bakıdırsa, o, Bakıya gələ biləcək. Həmin şəxsin Şəmkirə gedib-gəlməsində heç bir problem yoxdur. Çünki artıq digər rayonlararası postlar yığışdırılıb. Hazırda əsasən Bakı, Lənkəran, Sumqayıt, Gəncə və Abşeron hüdudlarından kənara və daxilə gediş-gəlişə icazə verilmir.
- Rayon qeydiyyatı olanlar və karantindən əvvəl Bakıda qalan şəxslərin geri qayıtmasına icazə varmı?
- Rayon qeydiyyatı olan şəxslərə əvvəlcədən imkan yaradılmışdı. Karantin rejimi yeni başlayanda icazə verildi ki, kiminsə qeydiyyatı rayondadırsa, getsin. Nə üçün həmin müddətdə getməyiblər? Onlar bayıra çıxanda polislər niyə bayıra çıxdıqlarını soruşmayacaqlar?