Hava nəqliyyatından gəlirlər artdı
Bu ilin yanvar-iyun aylarında Azərbaycanın hava nəqliyyatı ilə yük və sərnişin daşınmasından əldə etdiyi gəlir 1 978 050,3 min manat səviyyəsində olub, bu da 2024-cü ilin müvafiq dövrünün göstəricisi (2 187 609,8 min manat) ilə müqayisədə 9,6% azdır.
Bu barədə Avtoser.az Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatları əsasında apardığı hesablamalara əsasən xəbər verir.
Cari ilin birinci rübündə hava nəqliyyatı ilə yüklərin daşınmasından əldə edilən gəlirlər 1 108 646 manat təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 13,9% azdır.
Qeyd olunan gəlirlərin əsas həcmi (1 108 113,6 min manatı) beynəlxalq yük daşımalarının, qalan hissəsi (532,4 min manatı) isə ölkədaxili yük daşımalarının payına düşüb. Bu göstəricilər illik müqayisədə müvafiq olaraq 13,9% və 23,4% azalıb.
Hesabat dövründə hava nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarından əldə olunan gəlir 869 404,3 manat təşkil edib ki, bu da illik ifadədə 3,4% azdır. Gəlirlərin əsas payı beynəlxalq sərnişin daşımalarının payına – 831 301,1 manat (4,6% azalma), ölkədaxili daşımaların payına isə 38 103,3 manat (34,5% artım) düşüb.
Qeyd etmək lazımdır ki, cari ilin birini yarısında hava nəqliyyatı ilə yük daşımalarının həcmi 187,6 min ton (10,5% azalma), sərnişin daşımalarının həcmi isə 1 861,1 min nəfər (2,6% artım) təşkil edib.