Bir gündə Günəşdə ən azı 100 yeni ləkə peyda olub
Son 24 saat ərzində Günəşdə ən azı 100 yeni ləkə peyda olub. Avtosfer.az xəbər verir ki, bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş Astronomiya Laboratoriyası məlumat yayıb.
Bildirilib ki, kosmosdan gələn ziddiyyətli siqnallar və yerüstü məlumatlar səbəbindən növbəti 24 saat ərzində Günəş aktivliyi ilə bağlı proqnoz qeyri-müəyyən olaraq qalır:
"Bir tərəfdən Günəşdə çoxlu sayda böyük ləkələr var ki, bu da alov enerjisinin əhəmiyyətli ehtiyatlarının olduğunu göstərir. Bundan əlavə, Günəşin fon rentgen şüalanması artıq bir neçə gündür ki, C məşəl səviyyəsini keçib, yəni müəyyən mənada bütün bu günlər ərzində Günəşdə bir davamlı məşəl davam edir. Digər tərəfdən, son 24 saat ərzində günəş alovu spamları açıq şəkildə azalıb və məşəl qrafiki getdikcə düz xətt kimi görünür",
Alimlər iddia edirlər ki, baş verənlərin heç də xoşagəlməz izahı Günəşin sadəcə olaraq böyük partlayışlar üçün enerji toplamaq rejiminə keçməsi və özünü xırda hadisələrə sərf etməyi dayandırması ola bilər:
"Əgər belədirsə, yaxın gələcək xoşagəlməz sürprizlər gətirə bilər, xüsusən də nəzərə alsaq ki, ən böyük aktiv mərkəzlər hazırda Yer kürəsinə birbaşa təsir zonasındadır. Təbii ki, baş verənlərə optimist baxış ola bilər: Altı günlük aktivlikdən sonra ulduz nəhayət partlayıcı enerjisini tükəndirib və indi tədricən soyuyur. Yüksək səviyyəli X-məşəlləri üçün enerjinin yığılması adətən bir və ya iki gün çəkir".