Beyin sağlamlığı üçün bu içkilərdən uzaq durmaq lazımdır
Şəkər əlavə edilmiş içkilərin müntəzəm istifadəsi Alzheimer xəstəliyinin inkişaf riskini artıra bilər. Avtosfer.az BAKU.WS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə amerikalı nevroloq Austin Perlmutter xarici KİV-ə açıqlamasında bildirib. Həkimin sözlərinə görə, şəkərli içkilər az qida dəyəri verir, lakin beyin sağlamlığına mənfi təsir göstərə bilər. Arqumentini dəstəkləmək üçün Perlmutter, ən çox şirinləşdirilmiş içki istehlak edən insanların, nadir hallarda və ya heç vaxt içməyənlərlə müqayisədə Alzheimer xəstəliyinə tutulma riskinin təxminən ikiqat olduğunu göstərən tədqiqatlara istinad edib. Nevroloq izah edib ki, pəhrizdəki artıq şəkər metabolik pozğunluqlar və xroniki iltihabın artması ilə əlaqələndirilir - proseslər neyrodegenerativ xəstəliklər üçün vacib risk faktorları hesab olunur. İltihab və metabolik balanssızlıq zamanla neyron funksiyasını poza və beyində yaşla bağlı dəyişiklikləri sürətləndirə bilər. Perlmutter qeyd edib ki, o, şüurlu şəkildə şəkərli içkilərdən çəkinməyə çalışır, suya və az şəkərli seçimlərə üstünlük verir. O, sevilən şirin daddan imtina etməyin çətin ola biləcəyini, lakin zamanla dad tumurcuqlarının uyğunlaşdığını vurğulayıb.